Nilda Mühendislik, Yapı ve Peyzaj


İçeriğe git

ÇİM ALAN TESİSİ

SEKTÖRLER > NİLDA PEYZAJ

ÇİMİN YENİLENMESİ

Ne Zaman ve Niye Yenileme?


Eğer çiminiz en 7-8 yıllık ise ve %50'si yabani ot ve iri yapraklı otlardan oluşuyorsa çimi yenilemek gerekir.


1. Uygun bir ilaçla(round-up) alanı ilaçlayın ve bir iki hafta mevcut alandaki çim ve otların kahverengileşerek ölmesini bekleyin.
2. Kahverengiye dönmüş ölü çimi, toprağa yakın biçin ve artıkları toplayın.
3. Kalan otları tamamen kazıyıp kaldırın.
4. Yeni çim alan oluşturma madde 3 den sonra devam edin.
5. Eğer toprak çok kötü ise madde 2 den devam edin.Yeni çim alan çalışması yaparken başarılı olabilmek için birkaç faktöre dikkat etmek gerekmektedir.

1. Uygun tesviye drenaj
2. İyi toprak işleme
3. Çim tohum seçiminin doğru yapılması
4. Doğru ekimin yapılması
5. Doğru bakımın yapılması1. Ekim yapılacak alan (m) ölçülür.
2. Toprak 15-20 cm derinliğinde bellenir, çapalanır.Killi ağır topraklarda, organik malzeme ilavesi yapılır.Toprağın yapısı gevsek olmalıdır.Eğer alandaki toprakta yeterli porozite(gevsek yapı),organik madde ve uygun pH değerleri varsa bunlara gerek yoktur.Kabartılan toprak gereken ilaveler yapılarak kotlanır.Ekimden önce toprak 5-6 gün sulanarak yabancı otların çıkması sağlanır.Çıkan otlar ilaçlama veya elle tamamen temizlenir.
3. Toprak pH değeri ölçülür, eğer toprak asidik (pH<6) özellikte ise dolomit ilavesi,alkaline ise (ph<7) organik ilavesi yapılarak pH dengelenir.
4. Tohum yatağı, ağırlığı 25 kg geçmeyen bir silindir yardımıyla düzeltilerek kotlanır.
5. Uygun orandaki (60-80gr/m2) tohum alana serilir.Tohumun atılmasında, önce dikine sonrada enine uygulama yapılarak homojen bir dağılım sağlanır.Bu aşamada başlangıç gübreleri kullanılabilir.Ancak fazla gübrelemenin bazı tohumları yakma ihtimaline dikkat edilmeli.
6. Tohum yatağını,0,5-1 cm kalınlığında, kapak toprağı ile kapatın ve silindirleyin.
7. Yağmurlama ile sulama yapın.
TOHUMLAR ÇİMLENENE KADAR TOPRAĞI NEMLİ TUTUN. Çimlenme tamamlandıktan sonra,sulama sayısını azaltıp,sulama süresini artırmak gerekir.Çim kökleri düzenli bir sulama ile büyür ,derinlere gider buda sağlıklı bir çim ortaya çıkarır.
8. Uygun yüksekliğe gelene kadar çimleri biçmeyin. Bir çok çim için bu süre 3-5 haftadır. İlk biçimde,çimler yeni ve zayıf olduğu için sert ani hareketlerle biçmeden kaçınmak gerekir.


TOHUM SEÇİMİ:

Günümüzde piyasada tohumlar yerli ve ithal olmak üzere iki kategoride satılmaktadır. Çim ekim çalışmasından yaklaşık 10-15 gün içerisinde çıkan ve güzel yeşil bir doku eğer 2-3 ay sonra yavaş yavaş sararıp tamamen ortadan kalkıyorsa bu o alanda yerli tohumun kullanıldığını göstermektedir. Tohum satın alırken dikkat edilmeli çünkü bazı firmalar yerli tohumları paketlere yerleştirip ithal tohum adı altında satmaktadırlar. Genellikle bu tip tohumların fiyatları gerçek ithal tohumlara göre daha ucuz olmaktadır. En uygun çim tohumu 6’lı karışımdan oluşan hazır paketlerde satılan tohumlardır. Eğer uygulama alanı çok gölge bir yer ise o zaman da gölgeye dayanıklı türlerin bir arada olduğu 5’li veya 6’lı karışımlar tercih edilmelidir.


ANA SAYFA | KURUMSAL | SEKTÖRLER | ÜRÜNLERİMİZ | İLETİŞİM | REFERANSLAR | Site Haritası


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön